וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ידידו הטוב ביותר של המטפל

עודכן לאחרונה: 6.6.2024 / 21:04

עופרי לייבל עוסקת כבר שנים בכלבנות טיפולית, לאחרונה הקימה בבאר שבע מרכז שלם לכלבנות טיפולית ומאמינה שבעזרת הכלבים ניתן לטפל בלקויות רבות לכל האוכלוסיות ולכל הגילאים

עופרי לייבל. נאן מלמד,
עופרי לייבל/נאן מלמד

אומרים שכלבים הם הידידים הטובים ביותר של בני האדם. עופרי לייבל (32) בוודאי תסכים עם האמרה הזו אבל אם כלבים היו יכולים לדבר הם כנראה היו מצהירים שלייבל היא הידידה הטובה ביותר שלהם. לייבל היא אמא לשלושה ילדים בנוסף ל6 כלבים שהיא מגדלת. היא למדה כלבנות טיפולית לפני עשור באוניברסיטת תל אביב שם היא מלמדת גם היום: למדתי כלבנות טיפולית והיום אני מלמדת את זה. כבר מסיום הלימודים אני עוסקת בתחום, בהתחלה בבתי ספר, מוסדות ופנימיות ואחרי זה גם במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע. לאחרונה נכנסנו לסורוקה למחקר בעבודה עם כלבים ויש לנו קליניקה שבה אנחנו עושים מפגשים פרטניים וקבוצתיים. מתחילת אפריל פתחנו מקום חדש שנקרה בייגלה, זה מתחם של כלבנות טיפולית בתוך מתחם רנתור של רן לוי. זה למעשה פנסיון מטורף שרן הרים לבד. יש שם מתחם של כלבנות טיפולית שכל הפעילויות שלנו מתרכזות שם. מקיימים שם קבוצות, קייטנות, חוגים, הכנה לכיתה א', עבודה החל מגיל 3. זה נקרא המרכז לכלבנות טיפולית ואנחנו עובדים יחד, מביאים הרבה דבירם גדולים שלא היו בדרום בכלל ובבאר שבע בפרט".

אז מהי כלבנות טיפולית? לייבל מסבירה כי למעשה מדובר בעבודה עם כלבים ועם עולם הכלבים שדרכו ניתן לטפל במגוון אוכלוסיות וגילאים : הכלבנות הטיפולית היא עבודה בעזרת הכלבים והעולם של הכלבים על מגוון רחב של קשיים, של אוכלוסיות וגילאים. אנחנו עובדים עם ילדים מגיל 3 ועד זקנה. זה יכול להיות סביב קשיים רגשיים, בעיות התנהגות, זה יכול להיות עבודה בבתי הספר או עבודה פרטנית כשאנחנו נוגעים במרחב גדול של קשיים כמו ויסות רגשי, התפרצויות זעם, דפוסי מחשבה וזה רק חלק אחד. אנחנו עובדים דרך עולם האילוף, עוזרים לילדים לחוות קשר מיטיב יחד עם הכלבים והמטפל, בתוך הדבר הזה להתחזק ולהתעצם, להרגיש שהם מסוגלים לעשות שינוי".

לייבל. נאן מלמד,
לייבל/נאן מלמד

ישנם לא מעט מקרים בהם ניתן לראות את הכלב מחקה את בעליו ובכלל, האמרה שהכלב הוא ידידו הטוב של העולם לא מגיעה בחלל ריק, מי שמחזיק כלב יספר כי עבורו מדובר ביותר מחיית מחמד אלא בן בית לכל דבר עם עולם חוויות ורגשות שמאוד מזכיר את עולמנו: "עולם הכלבים דומה מאוד לעולם שלנו. אם מדברים על פחדים מכלבים שילדים מגיעים לטיפול סביב חרדה, אז צריכים לחשוב גם מה קורה לכלב כשהוא מפחד, איך זה נראה בגוף, איזה מחשבות יש לו כשהוא מפחד ואז כמה זה חשוב לפחד כי למעשה זה שומר עליו. ואז מחברים לעולם שלנו, שמותר לנו לפחד, איך לזהות את הפחד, מה לעשות כשזה קורה ואפשר לעשות את זה סביב כל תחום בעולם שלנו סביב הקשר עם הכלבים וכל התכונות שהם מביאים איתם למפגשים".

לייבל כאמור עוסקת בתחום כבר לא מעט שנים. היא עובדת עם בתי ספר במפגשים קבוצתיים ויודעת להתאים את הפעילות ואת הכלבים סביב הלקויות של הילדים: "אנחנו יודעים להתאים את הדברים סביב הלקויות שיש לתלמידים, לכל אחד מתאימים את העבודה שמתאימה לו, זה יכול להיות ילדים בתפקוד מאוד נמוך ואז עובדים עבודה שהיא יותר מוטורית כמו החזקה של רצועה של הכלבים וליטוף שלהם, אם זה עבודה על ויסות חושי שזה אומר על עוצמה של מגע, אפשר לעבוד על זריקה ותפיסה של כדור עם הכלבים. יש משהו אחד שהולך איתך מהמפגש הראשון וזו חוויה שהיא נוכחת בכל המפגשים, תמיד יש מישהו שמקבל אותך לא משנה מה הלקות והקושי, אתה רצוי ואהוב וזו תחושה ייחודית בעבודה עם הכלבים, בטח לילדים מיוחדים לפעמים. זה יכול להיות עבודה עם ילדים על הרצף, על יצירת קשר, סוגים שונים של תקשורת, איך לבטא את עצמי עם כל ילד סביב הלקויות שלו".
לייבל נזכרת בכמה מקרים: " יש ילד שאני מלווה אותו מגיל 10 והיום הוא בן 16 ובהתחלה עבדנו על דברים שהם כביבול נראים הכי פשוטים כמו איך להגיד את השמות של הכלבים ואיך להסביר שאני רוצה לתת להם אוכל או ללטף אותם. בהתחלה היינו זורקים את האוכל על הרצפה ולא הצלחנו להתמקד. היום אנחנו עובדים על דברים שהם הרבה יותר מורכבים, עובדים סביב הביטוי העצמי שלו והרצונות שלו ואיך להסביר כשלא מבינים. זה ילד שקשה לו לבטא את עצמו במילים, בדרכים חלופיות שהם לא מסך או דברים אחרים שהוא מכיר, הכלבים גורמים לך לבטא את עצמך אחרת. נותנים לך המוטיבציה לקום ולהיות פעיל ויוזם. יוזמה זה משהו שמאוד קשה לפתח ומאוד אפשרי דרך הכלבים בגלל המוטיבציה שהם מביאים לעבודה והקשקושים שלהם וההומור שהם מביאים לתוך החדר" היא מספרת וממשיכה: " יש ילד עם צרכים מיוחדים שמאוד פחד מכלבים ויחד עם הפחד מכלבים היו עוד חרדות כמו דלתות שנסגרות ומלישון בלילה, ממש להניח את הראש ולשכב. דרך הפחד מהכלבים הוא למד להתמודד עם פחד ואז הצלחנו לעשות כל מיני תהליכים סביב עוד דברים איך להתמודד עם קשיים נוספים. אנחנו רוצים שכל חוויות ההצלחה והמסוגלות בחדר ילוו את המטופלים הלאה. שירגישו שהם יכולים, שהם חזקים ובעלי כלים".

שמחה שהילדים גדלים על הכלבים" עופרי לייבל. נאן מלמד,
שמחה שהילדים גדלים על הכלבים" עופרי לייבל/נאן מלמד

אז דיברנו על המטופלים אבל עולה השאלה מה לגבי המטפלים, ההולכים על ארבע. לייבל מסבירה כי כל הכלבים מוכשרים לעבודה וכמובן כוללים גם את הכלבים שלה: "לא סתם שינינו את השם שלנו למרכז לכלבנות טיפולית כי היום יש לנו עשרות מטפלים ומטפלות. אנחנו פועלים בפריסה ארצית ומתמקדים בדרום ובבאר שבע אבל יש עבודה גם במרכז גם בצפון וגם דרומית מאיתנו. כל מטפל עובד עם הכלבים הטיפוליים שלו, הרבה לוקחים את הכלבים שלי לפעמים כי בכל זאת יש לנו כבר 6 , כל הכלבים מוכשרים לעבודה עם אוכלוסייה כזו וזה חשוב. כלב שכשילד מושך לו בשערות או מחזיק חזק הוא יודע שזה חלק מהעבודה והוא אפילו לא מרגיש שזה לא נעים, מכשירים אותם מגיל צעיר להצליח להיות מווסתים בתוך סיטואציה כזו, הם חווים את זה כמשהו טוב. אנחנו מלטפים את הכלב בכל מיני עוצמות מגיל צעיר ומחזקים אותו על זה. אם לדוגמה יש כלב שלחוץ מצעקות או מהרבה רעשים אז לא נכניס אותו לעבודה בחינוך מיוחד".
לייבל מדגישה שוב ושוב כמה היא שמחה שהוקם הפנסיון "רנתור" ועל שיתוף הפעולה עם רן לוי הבעלים שהקפיץ את הכלבנות הטיפולית ועזר לבניית המרכז: "אני ממש שמחה שהצלחנו להקים דבר כזה פה בבאר שבע. בגלל שהקמנו את הכלבייה הטיפולית והמרכז הפיזי בבאר שבע יש לנו התרחשויות לקראת הקיץ. יש לנו קייטנת אילוף כלבים, יש לנו המון קבוצות של הורים וילדים והכנה לכיתה א', קבוצות חברתיות ורגשיות. הלוז מתמלא בקצב מסחרר ואני חושבת בעיקר שאנחנו מפתחים את התחום. אנחנו מאוד גאים שהדברים האלה קורים פה בבאר שבע ואנחנו חלוצים בתחום הזה, שאנחנו מביאים את האפשרויות האלה לכאן, לכלבים, לילדים ובכלל ודברים גדולים עומדים להתרחש".

למה דווקא כלבים?
"הייחודיות של הכלבים היא שהם חיה מאוד סוציאלית והתפיסה שלהם של החיים החברתיים היא כמו שלנו. הרגשות ושפת הגוף שלהם טבעית ואנחנו יכולים לחבר בין החיים שלהם לשלנו. גם עם כלבים שלא רוצים קרבה אני עובדת אבל הרבה פעמים הם רוצים אותנו, רוצים ליצור קשר. זו עבודה אחרת עם כל חיה אחרת. לכל חיה יש את היתרונות שלה, גם לסוסים יש המון יתרונות ולבעלי חיים קטנים יש יתרונות, אצל כלבים יש דברים שאין בבעלי חיים אחרים. התקשורת איתם מלמדת אותנו הרבה איך לתקשר עם העולם, משפחה וחברים".
איך זה לגדל 3 ילדים ו6 כלבים?
"זה לא פשוט בכלל אני מודה אבל זה אושר גדול. כל הילדות שלי נלחמתי כדי לקבל כלב כשהייתי נערה זה הצליח. הילדים שלי עכשיו קמים בבוקר לכלבים, התינוקת שלי בת שנה מאכילה 6 כלבים, קשה לי לתאר את ההתרגשות כשאני רואה את זה, זה מעצים, זה חיבור לטבע ועם כל הקושי זה אושר גדול. הכלבים מלמדים אותנו על אמפתיה, דאגה לזולת וראיית האחר ואני ממש שמחה שהילדים שלי גדלים איתם. אם לומר את האמת הכלבים שלי עייפים, הם עובדים כל היום אז כשהם בבית הם ישנים וכולם במנוחה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully