וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מזונות ילדים: היכן תשלמו יותר או פחות?

נאוה אנקרי מלמד

עודכן לאחרונה: 23.6.2024 / 9:35

מזונות ילדים הן אחת הסוגיות המורכבות ביותר בתביעת גירושין. הפסיקות של בית המשפט ושל בית הדין הרבני יכולות להיות שונות - אז מה עדיף?

עו"ד נאווה אנקרי מלמד. פרטי,
עו"ד נאווה אנקרי מלמד/פרטי

השאלה האם עדיף לפנות לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה כאשר מבקשים לתבוע מזונות ילדים היא שאלה מורכבת ויכולה להיות מהותית לתוצאה שמבקשים להגיע אליה. התשובה תלויה במספר גורמים ובנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

שתי הערכאות מוסמכות לדון במזונות ילדים, אך בית הדין הרבני ידון בכך במסגרת תביעת גירושין ובהסכמת שני הצדדים, אם אין הסכמה הצדדים יאלצו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט לענייני משפחה פוסק מזונות ילדים על פי החוק והנהוג בפסיקה, תוך התחשבות בהכנסות ההורים, בצורכי הילדים ובזמני השהות שלהם עם כל אחד מההורים.

בית הדין הרבני פוסק על פי ההלכה, תוך התייחסות לחיוב האב לשלם מזונות בסיסיים עבור הילד ושיקול דעת רחב יותר בנוגע לצרכים נוספים. שתי הערכאות בוחנות את הצרכים של הילדים תוך התייחסות לרמת החיים אליה הילדים רגילים ושאיפה לשמר את רמת חייהם של הילדים כדי שיפגעו כמה שפחות בתוך הליך הגירושין אליו נקלעו בלית ברירה עקב בחירת הוריהם להיפרד או להתגרש. הצדדים ידרשו להוכיח את טענותיהם באמצעות אסמכתאות, תצהירים, חוות דעת מומחה ולעיתים גם יאלצו להתמודד עם דיון במהלכו יחקרו על עדותם ותצהיריהם.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל

כדי להעריך את גובה המזונות של הילדים ייבחנו צרכיהם "ההכרחיים" כגון כלכלה, ביגוד והנעלה, טיפוח, הוצאות רפואיות שוטפות, מוצרי היגיינה ופארם וכדומה, בבית המשפט לענייני משפחה לאחר ההערכה יחולק הסכום באופן יחסי לזמן שהילדים שוהים עם הוריהם. בנוסף לדמי המזונות ייבחנו תשלומי המדור (שכירות/משכנתא) והוצאות המדור ואחזקתו (ארנונה, חשמל, מים, גז, כבלים ואינטרנט וכדומה) וההורה יחויב בהשתתפות בתשלומים אלו עבור ילד אחד ב 30%, עבור שני ילדים ב 40% ועבור 3 ילדים ומעלה ב-50%. גם ברכיב זה בית המשפט לענייני משפחה יבצע הערכה של הזמן היחסי שהילדים שוהים עם הוריהם.

בתי הדין הרבניים לרוב יפסקו על פי הדין העברי הקובע שהחובה העיקרית והמרכזית לתשלום מזונות ילדים מוטלת על האב ואינה תלויה בדבר לגבי הצרכים ההכרחיים של הילד גם במקרים בהם הילדים חולקים זמן שווה בין בתי הוריהם.

בכל מקרה, ההחלטה היכן לתבוע מזונות ילדים כדאי שתתקבל לאחר שיקול דעת מעמיק עם עורך דין מומחה בתחום.

הכותבת היא עו"ד ומגשרת נאוה אנקרי מלמד, שותפה ובעלים בחברת עו"ד קארו, אנקרי ושות' המתמחה בדיני משפחה.

  • עוד באותו נושא:
  • מזונות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully